karuzela podatkowa

Karuzela podatkowa – wyłudzenie podatku

Karuzela podatkowa należy do jednych z największych przestępstw skarbowych w całej Unii Europejskiej. W wyniku przestępstw z tytułu wyłudzenia VAT każdego roku powstają ogromne braki w budżecie.

Na czym polega karuzela podatkowa?

O karuzeli podatkowej mówimy, kiedy podmioty gospodarcze nie płacą VAT należnego lub świadomie wyłudzają zwrot VAT naliczonego.

Karuzela podatkowa to bardzo skomplikowany proceder, który wykorzystuje w tym celu kilka a nawet kilkanaście podmiotów gospodarczych, które działają na rynku w sposób legalny, dlatego tak trudno jest do nich dotrzeć.

Wiodąca spółka, która ma na celu wyłudzenie podatku na szeroką skalę, wykorzystuje często nowe działalności gospodarcze tak zwane słupy, które zostają założone tylko w tym celu. Ich zadaniem jest wystawienie faktur na spore kwoty w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od wiodącej spółki. Nabyty towar szybko zostaje sprzedany dalej a te firmy szybko zostają zamknięte. Najczęściej firmą nabywającą towar od tych działalności jest przedsiębiorstwo z dobrą reputacją, które jest całkowicie niczego nieświadome. Powszechnie taka firma jest określana mianem buforu.

Takie działanie znacznie utrudniają wykrycie przestępstwa, ponieważ wiele podmiotów w nim uczestniczy.

Ostatnim podmiotem uczestniczącym w procesie wyłudzenia VAT jest podmiot realizujący zyski, który kupuje towar od BUFORA, czyli wiarygodnej firmy z renomą a następnie dokonuje Wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ponownie do spółki wiodącej lub do kraju trzeciego. W oby tych przypadkach obowiązuje 0 stawka VAT. Taki proceder trwa w kółko, dlatego został określony mianem karuzeli podatkowej.

W ramach wyłudzenia VAT poszkodowany jest Skarb Państwa. Jednak nie tylko, ponieważ BUFOR będący często niczego nieświadomym podmiotem zostaje z ogromnym długiem w stosunku do Skarbu Państwa, ponieważ zyski zostały zabrane przez przestępców. W niektórych przypadkach grozi im odpowiedzialność karna za wyłudzenie podatku VAT.

Ważne, aby osoby, które zostały wciągnięte w nielegalną działalność skorzystały z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która pomoże im w udowodnieniu swojej niewinności.