Dobrowolne poddanie się karze co mogę zyskać

Dobrowolne poddanie się karze – co mogę zyskać?

Każdy oskarżony ma możliwość dowolnego poddania się karze, takie działania mają wiele korzyści, szczególnie jeśli jego wina jest pewna. Przede wszystkim umożliwia uzyskanie łagodniejszego wyroku, co oznacza niższą grzywnę, wyrok w zawieszeniu albo mniej lat spędzonych w więzieniu.

Wymagane jest złożenie specjalnego wniosku, który sprawia, że sąd nie decyduje się na rozpoczęcie postępowania dowodowego. Czas tutaj odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż wniosek należy złożyć jeszcze przed przesłuchaniem oskarżonych. Wniosek nakłada na oskarżonego obowiązek wymierzenia sobie kary adekwatnej do popełnionego czynu.

Rodzi się więc pytanie – jakie są zalety takiego postępowania?

Przede wszystkim rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które doskonale zdają sobie sprawę, że nie uda im się uniknąć wyroku, gdyż dokonały czynu zabronionego ściganego przez prawo. Łagodny dla oskarżonego wyrok poprzez przyznanie się do winy sprawdzi się, kiedy do wykonanego przestępstwa nie można znaleźć ani jednej okoliczności łagodzącej. Niższą karę może przyznać prokuratura (odbywa się to na etapie procesu). Rozprawa tocząca się przed sądem nigdy nie kończy się dla oskarżonego tak dobrze, gdyż zdobyte materiały, dowody i zeznania świadków w większości przypadków dodatkowo obciążają winnego.

Kolejna zaleta związana z przyznaniem się do winy to uniknięcie niepełności oraz ryzyka na spędzenie kary izolacyjnej. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy zamiast więzienia uzyska się karę w zamieszeniu. Rozprawy przed sądem wiążą się z dużym napięciem emocjonalnym oraz stresem zarówno dla samego oskarżonego, jak również bliskich i rodziny. Oprócz tego adwokaci żądają sporych sum za reprezentowanie przed wymiarem sprawiedliwości. Dlatego, kiedy wina jest trudna do obalenia (złapanie na gorącym uczynku czy inne) nie warto marnować sporych sum na obronę, która i tak nie przyniesie pozytywnych rezultatów.

Łagodniejszy wyrok wydawany przez sąd to efekt zaoszczędzenia czasu na procesie i szybkie zakończenie prowadzonej sprawy, na czym zależy każdemu organowi sprawiedliwości.